{"title":"bestseller","description":"\u003ch2\u003eBestsellers at CBDÍA\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003eThe bestsellers are the products most frequently ordered at CBDÍA. The selection is based on the shop's actual order figures and is updated regularly. It is therefore not an editorial ranking or an assessment by the editorial team.\u003c\/p\u003e\u003cp\u003e\u003cimg alt=\"Strain bag with a flower in front of it, one of the bestseller products at CBDÍA\" src=\"https:\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0564\/0981\/7274\/files\/solo_Hulkberry.webp?v=1770887942\" width=\"1024\" height=\"1024\" loading=\"lazy\"\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003ch3\u003eWhat's Currently on the List\u003c\/h3\u003e\n\u003cp\u003eCurrently, three single strains and two bundles are in the selection: the Cali strain Cream Mandarin, plus Hulkberry and Blueberry Cookies, as well as the Cali Weed CBD Sample Pack and the Hash Sample Pack. The mix shows a pattern. What gets bought most are single strains with a clear aromatic profile and bundles that allow several strains to be compared side by side.\u003c\/p\u003e\n\u003ch3\u003eHow You Can Verify the Quality\u003c\/h3\u003e\n\u003cp\u003eA lab certificate showing the stated cannabinoid content belongs to every batch. The flowers come from certified EU industrial hemp strains and are below the THC limit of 0.3 percent. Country of origin and growing method, i.e. indoor, greenhouse or glasshouse, are stated on every product page. Sale is exclusively to adults aged 18 and over. Not a medicinal product, no health-related claims.\u003c\/p\u003e\n\u003ch2\u003eThe Five Most Purchased Products at a Glance\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003e\u003cimg alt=\"Orange strain bag with a resinous flower in front of it, one of the most purchased products at CBDÍA\" src=\"https:\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0564\/0981\/7274\/files\/cream-mandarin.jpg?v=1712235350\" width=\"1024\" height=\"1024\" loading=\"lazy\"\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eThe table summarises the five products on the list with origin, growing method, pack sizes and starting price (as of: September 2026). Prices and available sizes may change; the respective product page is always authoritative.\u003c\/p\u003e\n\u003ctable\u003e\n\u003cthead\u003e\u003ctr\u003e\n\u003cth\u003eProduct\u003c\/th\u003e\n\u003cth\u003eType\u003c\/th\u003e\n\u003cth\u003eOrigin and cultivation\u003c\/th\u003e\n\u003cth\u003eSizes available\u003c\/th\u003e\n\u003cth\u003ePrice from\u003c\/th\u003e\n\u003c\/tr\u003e\u003c\/thead\u003e\n\u003ctbody\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003eCream Mandarin\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003eSingle strain\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003eSwitzerland, indoor\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e2.5 g, 5 g, 10 g, 25 g\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e€22.95\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003eHulkberry\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003eSingle strain\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003eItaly, greenhouse\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e2.5 g, 5 g, 10 g, 25 g\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e€14.95\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003eBlueberry Cookies\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003eSingle strain\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003eItaly, glasshouse\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e2.5 g, 5 g, 10 g, 25 g\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e€17.95\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003eCali Weed CBD Sample Pack\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003eBundle\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003eSwitzerland and Austria, indoor\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e10 g, 30 g, 60 g\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e€49.95\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003ctr\u003e\n\u003ctd\u003eHash Sample Pack\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003eBundle\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003eFrance, outdoor\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e4 g, 8 g, 12 g\u003c\/td\u003e\n\u003ctd\u003e€25.95\u003c\/td\u003e\n\u003c\/tr\u003e\n\u003c\/tbody\u003e\n\u003c\/table\u003e\n\u003cp\u003eNot every size is available at all times. As of 29 September 2026, Hulkberry can only be ordered in 25 grams, and Blueberry Cookies in 2.5, 5 and 10 grams; the 25-gram pack is temporarily sold out there. Cream Mandarin and the two bundles are available in all sizes. Which variants are currently orderable is shown by the product selection at the top of this page.\u003c\/p\u003e\n\u003ch2\u003eThree Single Strains from Three Growing Methods\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003e\u003cimg alt=\"Black strain bag with a dense flower in front of it, single strain from the list of most purchased products\" src=\"https:\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0564\/0981\/7274\/files\/solo_blueberry-cookies.webp?v=1770887394\" width=\"1024\" height=\"1024\" loading=\"lazy\"\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eWhat's noticeable about the list is that the three single strains come from three different growing methods. Cream Mandarin grows in Switzerland via indoor cultivation, i.e. in enclosed rooms under artificial light with controlled climate. The strain belongs to the shop's Cali line; the product page lists mandarin, a creamy note and a fruity aroma.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eHulkberry comes from Italy and grows in the greenhouse, where the plants get sunlight while still being protected from wind and rain. The strain is part of the line for \u003ca href=\"\/collections\/sunlight-x-selection\" title=\"Sunlight X Selection\"\u003egreenhouse CBD flowers\u003c\/a\u003e; the shop describes its aroma profile as sweet, fresh and fruity.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eBlueberry Cookies also comes from Italy, but is grown in the glasshouse, a glass house with daylight and finely controllable climate. The strain belongs to the selection of \u003ca href=\"\/collections\/cbdia-selected\" title=\"CBDÍA Selected\"\u003eglasshouse CBD flowers\u003c\/a\u003e and, according to the product page, carries aromas of blueberry and cookies. For all three strains, the shop states a CBD content below 10 percent and a THC content below 0.3 percent; all three are certified EU industrial hemp strains.\u003c\/p\u003e\n\u003ch2\u003eBundles for Comparing Several Strains\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003e\u003cimg alt=\"Six colourful strain bags in a circle with individual flowers in between, bundle from the list of most purchased products\" src=\"https:\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0564\/0981\/7274\/files\/cali-weed-probierset.jpg?v=1712728819\" width=\"1024\" height=\"1024\" loading=\"lazy\"\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eTwo of the five spots go to bundles. The Cali Weed CBD Sample Pack is available in 10, 30 or 60 grams; the flowers come from indoor cultivation in Switzerland and Austria. Which strains are currently in the bundle is stated on the product page, because individual strains in the line are occasionally sold out and then replaced.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eThe Hash Sample Pack is available in 4, 8 or 12 grams. It contains several hash strains in small quantities, including La Crème, Frozen Beldia, Schwarzer Afghane and Vanilla Cream. According to the product page, the resin comes from France, obtained from plants grown outdoors. Anyone who wants to compare several lines side by side will find more bundles under \u003ca href=\"\/collections\/cbd-tasting-sets\" title=\"CBD Sample Packs\"\u003eCBD Sample Packs\u003c\/a\u003e.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eThe fact that bundles rank so high fits the purchasing behaviour the shop observes: many orders start with a comparison of several strains, and only afterwards comes the larger pack of a single strain.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eA simple approach helps with the choice: anyone who already knows a strain goes straight for the single strain in the right size. Anyone who is still comparing starts with a bundle and then decides which strain to reorder in a larger quantity. Both approaches are represented on the list, and for both, origin, growing method and lab certificate are stated on the product page.\u003c\/p\u003e\n\u003ch2\u003ePrice per Gram: The Effect of Pack Size\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003e\u003cimg alt=\"Old brass scale with flowers on a light wooden table, price per gram for the most purchased products\" src=\"https:\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0564\/0981\/7274\/files\/cbd-blueten-25g-grammpreis-waage.webp?v=1790611602\" width=\"1200\" height=\"900\" loading=\"lazy\"\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eFor all five products, the price per gram falls with pack size. Cream Mandarin costs €22.95 at 2.5 grams, which is €9.18 per gram; at 25 grams, the pack costs €140.00, i.e. €5.60 per gram. Blueberry Cookies is €17.95 at 2.5 grams (€7.18 per gram) and €49.95 at 10 grams (€5.00 per gram). Hulkberry costs €74.95 at 25 grams, which is around €3.00 per gram.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eThe same principle applies to the bundles: the Cali Weed CBD Sample Pack costs €288.00 at 60 grams, around €4.80 per gram, and the Hash Sample Pack €59.95 at 12 grams, around €5.00 per gram. Anyone who already knows a strain saves with larger quantities, for example with \u003ca href=\"\/collections\/cbd-flowers-25g\" title=\"Buy CBD flowers 25g\"\u003eCBD flowers in 25 grams\u003c\/a\u003e. A detailed price comparison across 25, 50 and 100 grams is offered by the guide \u003ca href=\"\/blogs\/kaufberatung\/cheap-cbd-flower\" title=\"Buy cheap CBD flowers: prices for 25 g, 50 g and 100 g\"\u003ebuying cheap CBD flowers\u003c\/a\u003e.\u003c\/p\u003e\n\u003ch2\u003eReviews and Lab Values as Guidance\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003e\u003cimg alt=\"Single flower in a petri dish on a lab table, lab testing of the most purchased products\" src=\"https:\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0564\/0981\/7274\/files\/cbd-blueten-laboranalyse-petrischale.webp?v=1790336888\" width=\"1024\" height=\"768\" loading=\"lazy\"\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eThe order of the list follows the order figures, not the reviews. Anyone who additionally wants to know how customers rate the shop: on reviews.io, CBDÍA stands at 4.7 out of 5 stars from more than 2,500 reviews. Selected voices and background information are summarised on the page \u003ca href=\"\/pages\/experiences\" title=\"CBDÍA Experiences\"\u003eCBDÍA Experiences\u003c\/a\u003e.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eFor quality, what counts is a look at the batch documentation. Every product comes with a lab certificate showing cannabinoid content and THC value. The collected \u003ca href=\"\/pages\/lab-certificates-cbdia\" title=\"CBDÍA lab certificates\"\u003eCBDÍA lab certificates\u003c\/a\u003e are available on a dedicated page. Country of origin and growing method are also stated on every product page, so that a strain can be clearly assessed before purchase.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eThe list itself is constantly changing. If a strain sells out or a new batch is in particularly high demand, the order changes; the selection is therefore regularly adjusted to the current order figures. A ranking therefore shows what is currently ordered frequently, not which strain is right for whom. For your own assessment, the aroma details, growing method and price per gram help, which are stated for every product in the table above and on the product page.\u003c\/p\u003e\n\u003ch3\u003eMore in the Range\u003c\/h3\u003e\n\u003cp\u003eThe full range is in the main categories: \u003ca href=\"\/collections\/cbd-flowers\" title=\"CBD Flowers\"\u003eCBD Flowers\u003c\/a\u003e, \u003ca href=\"\/collections\/cbd-hash\" title=\"CBD Hash\"\u003eCBD Hash\u003c\/a\u003e, \u003ca href=\"\/collections\/cbdia-x-cali\" title=\"Cali Weed\"\u003eCali Weed\u003c\/a\u003e, \u003ca href=\"\/collections\/cbd-oils\" title=\"CBD Oils\"\u003eCBD Oils\u003c\/a\u003e and \u003ca href=\"\/collections\/cbg-flowers\" title=\"CBG Flowers\"\u003eCBG Flowers\u003c\/a\u003e. Changing savings offers can be found under \u003ca href=\"\/collections\/deals\" title=\"CBDÍA Deals\"\u003eCBDÍA Deals\u003c\/a\u003e.\u003c\/p\u003e","products":[{"product_id":"cali-probierpaket","title":"Cali Weed CBD Bundle","description":"For all those who find it difficult to decide among our high-quality Cali flower varieties, the Cali Weed sample package is the perfect choice. This allows you to try the entire \u003cstrong\u003eCali Weed collection at a reduced price\u003c\/strong\u003e. This exclusive selection includes not only the best varieties from the online shop, but the best from all over Germany. Untreated and natural, our CBD flowers are a reflection of the highest quality standards and exceed the needs of every CBD enthusiast.","brand":"CBDÍA","offers":[{"title":"60g","offer_id":49019389772106,"sku":"30003","price":288.0,"currency_code":"EUR","in_stock":true},{"title":"30g","offer_id":47194856653130,"sku":"30002","price":159.0,"currency_code":"EUR","in_stock":true},{"title":"12.5g – 6.20€\/g","offer_id":47194856620362,"sku":"30001","price":49.95,"currency_code":"EUR","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0564\/0981\/7274\/files\/cali-weed-probierset.jpg?v=1712728819"},{"product_id":"hasch-probierpaket","title":"Hash Bundle","description":"The hash tasting package invites you to explore the special features of each of our hash varieties and experience the diversity of the world of hash. The exclusive selection of hash varieties offers a unique tasting package that can be tried at the best price. The combination of \u003cstrong\u003ecreamy and soft hash\u003c\/strong\u003e brings a very exciting experience, as the taste is also aromatically convincing. Our hash varieties are an absolute rarity and are highly valued.","brand":"CBDÍA","offers":[{"title":"12g","offer_id":49019493450058,"sku":"20003","price":59.95,"currency_code":"EUR","in_stock":true},{"title":"8g","offer_id":47355814543690,"sku":"20002","price":43.95,"currency_code":"EUR","in_stock":true},{"title":"7.5g","offer_id":47355814510922,"sku":"20001","price":25.95,"currency_code":"EUR","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0564\/0981\/7274\/files\/hash-cbd-set.webp?v=1770818346"},{"product_id":"cali-cream-mandarin","title":"Cream Mandarin","description":"\u003cp\u003eCream Mandarin – a CBD variety can't offer more than that. The \u003cstrong\u003ecreamy mandarin scent\u003c\/strong\u003e makes your pulse race. A variety that gives you goosebumps: whether you enjoy it or just look at it. The pronounced terpene profile combined with the most compact buds that seem possible make Cream Mandarin an incomparable variety. The creamy green-orange appearance is rounded off by the orange trichomes. The sparkle of the flowers is more evident in Cream Mandarin than in any other variety.\u003c\/p\u003e","brand":"CBDÍA","offers":[{"title":"25g","offer_id":47355873919306,"sku":"30104","price":140.0,"currency_code":"EUR","in_stock":true},{"title":"10g","offer_id":47355873886538,"sku":"30103","price":67.95,"currency_code":"EUR","in_stock":true},{"title":"5g","offer_id":47355873853770,"sku":"30102","price":39.95,"currency_code":"EUR","in_stock":true},{"title":"2.5g","offer_id":47355873821002,"sku":"30101","price":22.95,"currency_code":"EUR","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0564\/0981\/7274\/files\/cream-mandarin.jpg?v=1712235350"},{"product_id":"blueberry-cookies","title":"Blueberry Cookies","description":"\u003cp\u003eThe distinctive scent of fresh blueberry cookies takes the senses on a delicious journey. Our Blueberry variety perfectly combines the aroma profile of \u003cstrong\u003esweet berries and freshly baked cookies\u003c\/strong\u003e, giving the variety a distinctive character. The flowers are surrounded by a delicate blanket of trichomes, which create an explosion of color in combination with the purple-blue and the bright green. Sweet berries, fresh cookies and compact flowers - this special variety is one of the most unique combinations discovered so far.\u003c\/p\u003e","brand":"CBDÍA","offers":[{"title":"25g","offer_id":47355993096522,"sku":"40204","price":99.95,"currency_code":"EUR","in_stock":false},{"title":"10g","offer_id":47355993063754,"sku":"40203","price":49.95,"currency_code":"EUR","in_stock":true},{"title":"5g","offer_id":47355993030986,"sku":"40202","price":29.95,"currency_code":"EUR","in_stock":true},{"title":"2.5g","offer_id":47355992998218,"sku":"40201","price":17.95,"currency_code":"EUR","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0564\/0981\/7274\/files\/solo_blueberry-cookies.webp?v=1770887394"},{"product_id":"hulkberry","title":"Hulkberry","description":"Hulkberry, an exceptional CBD variety in our range, sets standards in terms of aroma and compactness. The characteristic scent that emanates from Hulkberry is powerful and intense. This variety seduces the senses by merging the \u003cstrong\u003enuances of berries and freshness\u003c\/strong\u003e. The terpene profile of Hulkberry is a cross between Strawberry Diesel and OG Kush, which gives the variety a unique and impressive touch – of course consisting of certified EU industrial hemp seeds.","brand":"CBDÍA","offers":[{"title":"25g","offer_id":47359210848586,"sku":"50204","price":74.95,"currency_code":"EUR","in_stock":true},{"title":"10g","offer_id":47359210815818,"sku":"50203","price":39.95,"currency_code":"EUR","in_stock":false},{"title":"5g","offer_id":47359210783050,"sku":"50202","price":24.95,"currency_code":"EUR","in_stock":false},{"title":"2.5g","offer_id":47359210750282,"sku":"50201","price":14.95,"currency_code":"EUR","in_stock":false}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0564\/0981\/7274\/files\/solo_Hulkberry.webp?v=1770887942"}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0564\/0981\/7274\/collections\/bestseller-banner.webp?v=1790670461","url":"https:\/\/cbdia.uk\/collections\/bestsellers.oembed","provider":"CBDÍA","version":"1.0","type":"link"}